PROJEKT "DAN BEZVEZE"

O PROJEKTU

Dan BezVeze je autorski projekt Mirene Maljković, učiteljice informatike-mentorice u Osnovnoj školi Rapska u Zagrebu. Cilj projekta je kod učenika, ali i svih drugih sudionika, osvijestiti nepovoljan utjecaj prekomjerne i nepromišljene uporabe tehnologije na duševno i tjelesno zdravlje te na socijalne i komunikacijske vještine. Naravno, namjera nije tehnologiju prikazati u negativnom svjetlu. Naprotiv, tehnološki napredak mnoge nam je stvari učinio dostupnijima. Važno je razlučiti kada su nam pametni telefoni, računala i slični uređaji saveznici, a kada postajemo njihovi robovi. Stoga je naglasak na aktivnostima koje od učenika zahtijevaju što više kretanja i potiču ih na druženje i zajedništvo.

PROVEDBA

Projekt je organiziran u sklopu nastave njemačkog jezika kao poseban nastavni dan za učenike 7. razreda. Ovaj interaktivan i edukativan dan bio je osmišljen kako bi učenici kroz igru i zabavu unaprijedili svoje znanje njemačkog jezika.

Učenici su prvo kreirali vlastita pitanja za popularnu igru "Tko želi biti milijunaš?". Nakon što su smislili i zapisali pitanja na ploču, igra je započela. Svaki učenik imao je priliku preuzeti ulogu natjecatelja, odgovarajući na pitanja koja su osmislili njihovi školski kolege.

Nakon igre "Tko želi biti milijunaš?", učenici su izvlačili riječi na njemačkom jeziku koje su prethodno napisali i stavili u kuvertu. Te riječi su potom crtali na ploču koristeći pantomimu, dok je ostatak razreda pogađao što je nacrtano. Ova aktivnost je bila posebno zabavna i korisna za razvijanje vokabulara i kreativnosti.

Za kraj dana, učenici su se zabavili igrajući "Pogodi tko sam?". U ovoj igri, svaki učenik je dobio ime poznate ličnosti koje je zapisano na papiru i zalijepljeno na čelo. Postavljanjem pitanja grupi, učenici su pokušavali pogoditi identitet svoje poznate ličnosti. Ova igra je bila odlična prilika za učenike da razvijaju svoje komunikacijske vještine na njemačkom jeziku, kao i sposobnost logičkog razmišljanja.

Projekt je uspješno proveden bez upotrebe mobitela, računala i pametne ploče, čime je dodatno naglašena važnost direktne interakcije i kreativnog učenja među učenicima. Ovakav pristup omogućio je učenicima da se kroz igru i zajednički rad zabave, međusobno povežu i unaprijede svoje jezične vještine.

Ivana Šošić, učiteljica njemačkog jezika

objavio: Jelena Miočević   datum: 21. 6. 2024.

« Listopad 2024 »