MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Crvena armija je 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj. Holokaust je provodio njemački nacistički režim, a prema podacima Yad Vashema, najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine.

Učenici naše škole obilježili su Dan sjećanja na žrtve holokausta kroz različite aktivnosti koje pogledajte pod opširnije.

Drugi i četvrti razred sa svojim učiteljicama Maricom Krajinović i Snježanom Habuš obradili su temu Djetinjstvo u holokaustu. Razgovarali su o djetinjstvu današnje djece i djece za vrijeme rata. Kroz prezentaciju su ponovili najvažnija dječja prava te ih usporedili s pravima židovske djece za vrijeme nacističkog režima. Učenici su bojali pidžame te izradili prigodan plakat s porukom da sva djeca imaju pravo na sretno djetinjstvo.

Na nastavi Likovne kulture s učiteljicom Nikolinom Srđenović učenici su uredili školske panoe te su izrađivali nakit (prstenje, narukvice i sve ono bez čega su ljudi ostajali u trenutku odvođenja u koncentracijske logore).

Učenici prvog i trećeg razreda područne škole s učiteljicom Željkom Krizmanić kreativno su se izrazili na nastavi Likovne kulture te su nastali radovi po uzoru na skice Otti Berger – izuzetno talentirane dizajnerice i profesorice na Bauhausovoj školi, rodom iz Zmajevca, koja je ubijena tijekom holokausta. Također, učenici trećega razreda koristili su tehniku tkanja kolaž papirom, dok su učenici prvoga razreda flomasterima crtali niz i ritam.

Učenici 8. razreda aktivno sudjeluju u cjelogodišnjem projektu „Šafran“, a u vrijeme obilježavanja dovršili su 2. dio projektnih aktivnosti na nastavi Biologije s učiteljicom Milicom Nedeljković i Povijesti s učiteljicom Silvijom Švelinger. U prvom dijelu projekta, posadili su šafrane. U drugom dijelu projektnih aktivnosti, nakon otprilike 8 tjedana, nakon sadnje lukovica žutih šafrana, počele su nicati i prve lukovice u teglicama za cvijeće. Očekujemo kako će još šafrana niknuti tijekom veljače i ožujka. Šafrani su prenijeti u učionicu Biologije gdje će se učenici nadalje redovito brinuti za njih i pratiti rast lukovica do proljeća kada očekujemo pojavu žuto-zlatnih cvjetova.

Na nastavi Hrvatskog jezika s učiteljicama Marijom Rašić i Silvijom Švelinger učenici od petog do osmog razreda, gledali su dokumentarne filmove o holakaustu te razgovarali o svjedočanstvima ljudi koji su preživjeli holokaust.

Kroz nastavu Povijesti s učiteljicom Silvijom Švelinger, učenici su predstavili svoje digitalne postere i prezentacije. Proučavali su razdoblje nacističkog režima, istraživali svjedočanstva preživjelih, na Tik-Toku zapratili Lily Ebert, 99-godišnjakinju koja je preživjela Auschwitz i koja na društvenoj mreži snima videozapise o vremenu provedenom u logoru.

Silvija Švelinger, učiteljica Povijesti i Hrvatskog jezika

objavio: Jelena Miočević   datum: 31. 1. 2023.