NOVOST U NAŠOJ ŠKOLI – POSTAVLJENI ŠKOLSKI ORMARIĆI

Planovi za unutarnje uređenje naše škole konačno su se ostvarili te su stigli  dugo očekivani školski ormarići koje je financirala Osječko-baranjska županija. 31. siječnja dan je koji su svi jedva čekali jer je napokon svaki učenik škole na korištenje dobio vlastiti školski ormarić. Ormariće je postavio domar škole, Neven Domazet. U suradnji s vrijednim spremačicama Dubravkom Piknjač i Božanom Smolčić za svakog učenika naše škole pripremio je ormarić s pripadajućim ključevima, te privjeskom i imenom na ormariću. Ormarići su osim u matičnoj školi ''Matija Gubec'' postavljeni i u područnoj školi u Kozarcu gdje su učenici sami izradili svoje privjeske te ih personalizirali.

Školski ormarići donijet će mnogobrojne prednosti učenicima škole. Prije svega, povećava se razina sigurnosti osobnih stvari budući da svaki učenik može zaključati svoj ormarić. Učenici osim preobuke i odjeće u ormariće mogu odložiti i stvari potrebne za nastavu kao što su kutije za likovnu i tehničku kulturu te opremu za TZK. Pojedinci su brzo shvatili dobrobiti ormarića pa su unutar njih počeli odlagati i školske torbe olakšavajući si tako boravak u školi. Također se nadamo da će briga za ključeva ormarića potaknuti učenike odgovornom ponašanju.

Škola je postavljanjem ormarića poprimila moderniji i uredniji izgled, a za njihovo potpuno uklapanje u prostor škole zaslužna je učiteljica likovne kulture, Nikolina Srđenović, koja je dodatno ukrasila ormariće s već prepoznatljivim motivom naše škole, raznobojnim krugovima.

Prve reakcije učenika na školske ormariće izrazito su pozitivne, a nadamo se da će s vremenom otkriti i neke nove te kreativne mogućnosti korištenja ormarića. Pitali smo učenike za mišljenje o novopostavljenim ormarićima pa donosimo njihove  izjave u nastavku. Pojedini učenici se još privikavaju, ali većina ih nije krila oduševljenje.

Učenik 1. razreda, Petar Murk rekao je: Ormarići su baš dobri, a Dorian Horvat kaže: Meni se najviše sviđaju ključevi i privjesak u mojoj najdražoj plavoj boji.  Ključevima i privjescima najviše su oduševljeni  i ostali učenici razredne nastave. Ključevi su predivni, rekla je učenica 2. razreda, Nina Šarac. Njezina razredna prijateljica, Kristina Topolovec se složila s njom te je oduševljena lakoćom otključavanja ormarića. Mateju Pitneru iz istog razreda najviše se sviđaju vješalice unutar ormarića. Slične izjave imali su i učenici 3. razreda; Sara Vrbanić navela je da su ormarići super i da si je ona stavila i dodatan privjesak na ključeve, a Emi Rebi najviše se sviđa što može zaključati svoje stvari zbog slučajeva nestajanja obuće i odjeće prije postavljanja školskih ormarića. Luki Remaju i Jakovu Rešetaru iz 4. razreda također su ormarići super i jako dobri te im se sviđa osjećaj sigurnosti koji imaju odlaganjem svojih stvari u ormariće.  Veronika Krekman, učenica 7. razreda navela je da su djevojkama ormarići baš dobro došli za odlaganje ženskih stvari za uređivanje i osobnu higijenu te da je veliko olakšanje imati prostor za pohranu kutija za likovnu i tehničku kulturu. Također je navela da školski hodnik sad izgleda puno bolje i urednije. Meni su ormarići baš super i imamo puno više mjesta za naše stvari. Škola je sada puno ljepša, naveo je Eduardo Dasilva Ivanović iz 5. razreda. Učenik 6. razreda, Tomislav Furdi imao je i jednu kritiku, ali se slaže da ormarići imaju puno više prednosti u odnosu na taj nedostatak pa kaže: Ponekad se stvara gužva oko ormarića, ali mi se sviđa što su nam stvari na sigurnom. S Tomislavom se slaže i učenik 8. razreda, Matej Tkalčević koji navodi da je velika prednost ormarića sigurnost osobnih stvari te mjesto za odlaganje kutije za likovni i tehnički. Matej također ima prijedlog za daljnje unutarnje uređenje škole. Navodi da  je gornji kat sada prazan bez vješalica koje su zamijenili školski ormarići te da bi bilo dobro da se svrhovito uredi i da se postave dodatni panoi na zidove.

Naša škola osluškuje potrebe i želje svojih učenika te u skoro vrijeme planira nastaviti unutarnje uređenje. Ne sumnjamo da će time školski prostor biti još ugodnije mjesto za boravak i učenje.

Ana Figecki, stručna suradnica pedagoginja

objavio: Jelena Miočević   datum: 10. 2. 2023.