Dani tehničke kulture Beli Manastir 2014.

Dani tehničke kulture održavaju se već deveti put u Belom Manastiru gdje se na dvodnevnoj manifestaciji svojim programima i stvaralaštvom predstavljaju udruge tehničke kulture (učenici baranjskih osnovnih i srednjih škola sa svojim nastavnicima/profesorima – mentorima tehničke kulture u različitim aktivnostima kao fotografi, modelari, maketari, inovatori, informatičari, robotičari,….. ).

Čitav program odvijao se uz zabavno natjecateljske sadržaje, od atraktivne mikrozmajade za sve zainteresirane, te natjecanja u sporoj vožnji bicikla, a ove godine ispaljena je i modelarska raketa. Aeroklub Osijek dovezao je na belomanastirski Trg slobode svoju jedrilicu Pilatus B4 koja je mnogima poslužila da u nju sjednu i fotografiraju se za uspomenu. Isti klub demonstrirao je 10-ak minuta akrobatskog letenja modela aviona na daljinsko upravljanje. Kao posebni gosti u programu nastupile su plesačice iz «Skok kluba – sportska rekreacija i ples». Prvoga dana manifestacije (25.04.2014.) u organizaciji Foto-kino kluba «Baranja-film» održala se izložba fotografija koja je kasnije nastavljena projekcijom filmova. Ovogodišnji Dani tehničke kulture okupili su oko 200 sudionika iz: CTK Čeminac, Društva pedagoga tehničke kulture Beli Manastir, Foto-kino kluba «Baranja-film», Informatičkog kluba Pitagora, Udruge inovatora Baranja - Beli Manastir i Aerokluba Osijek. Učenici su na štandovima prikazali izložbu svojih dostignuća i postignute uspjehe a moglo se pogledati i 50-ak fotografija koje su stvorili mladi fotografi koji su se prijavili na natječaj «To je ono što me zanima». Predsjednik Foto-kino kluba «Baranja-film», Deže Kučera, pohvalio je zainteresiranost mladih jer je primljeno 440 fotografija i nakon rada ocjenjivačkog povjerenstva u sastavu: Sonja Veseli (predsjednica), Josip Farkaš (FKK «Baranja-film») i Igora Varge (IK Pitagora) dodijeljene su i nagrade. Prvonagrađeni je Stipo Filakov iz OŠ Draž za fotografiju «Rajčica u plasteniku», druga je Nikolina Antolić iz OŠ Čeminac za fotografiju «Jasnija stvarnost», a treće mjesto osvojila je Ljiljana Vidić iz CTK Čeminac za fotografiju «Tko to gleda». Za uspješnost svoga foto stvaranja pohvaljeni su: Martina Foki iz OŠ Draž/PŠ Batina za fotografiju «Moj psić», Jonatan Dominik Čobot iz OŠ Draž/PŠ Batina za fotografiju «Izlazak sunca i Attila Kovač iz OŠ Draž/PŠ Batina za fotografiju «Kuhanje». Za djecu, roditelje i građane posebno zanimljivo bilo je natjecanje u sporoj vožnji bicikla, a rezultati najsporijih su: 1. Matko Gujčić (180 sekundi); 2. Emanuel Mesaroš (106 sek.); 3. Leo Lerinc (91 sek.); 4. Tin Lerinc (65 sek.); 5. Emilija Mirković. Organizator ove tradicionalne manifestacije je Zajednica tehničke kulture Grada Belog Manastira a generalni pokrovitelj Grad Beli Manastir. Svim sudionicima uručen je i prigodni poklon od izdavačke kuće Alfa. Voditelj projekta je Miroslav Banaj (predsjednik ZTK Grada Belog Manastira) a tehnički realizator je Deže Kučera (tajnik ZTK Grada Belog Manastira). Ovo izuzetno korisno okupljanje mladih pozdravili su i dogradonačelnici: Marko Bogatić, Zoran Kranjčec i Predrag Stojanović, te predsjednica Gradskog vijeća Jadranka Sabljak.

objavio: Valentina Nađ   datum: 5. 5. 2014.